От вече няколко години у нас се насърчава засаждането и отглеждането на етерични култури и билки с цел добив на етерични масла и флорални води. Казвам насърчава, защото няма как по друг начин да обясня защо има даже и европрограми за тази дейност.
И както в повечето случаи в началото всички се втурват на ‚новия‘ ‚бизнес‘.
Садят без агроном и ако все пак знаят и си докарат реколта, дават за изваряване в нароилите се и ‚казани‘. Следва, естествено, и разочарованието. Като как от тооолкова реколта ми дават тооолкова мъничко етерично масло.
След едно две такива разочарования се стига и до идеята ‚мамицата им аз ще си направя моя розоварна‘ или там каквото човекът отглежда.
Така всъщност без аз в началото да се сетя сам, към мене се обърнаха да им направя аз системи за добив на етерични масла.
И понеже аз съм съвестен инженер, взех и попрочетох, сравних чужди системи и както вече съм обяснил как се получиха изцяло моят си тип ректификационни колони, така сега открехвам малко проектантската част на една професионална система за добив и на етерични масла.
Защото ако искате вярвате идват при мен разни ‚майстори‘ и на розоварни и даже са ми казвали за бай Хасан, Русенско, който сам си направил казана за маточината. Ама казана бил досущ като циганските казани за ракия, т.е. един казан и една серпентина във варела. Ама било вършело работа за маточината му.
Е, да, едно време и казаните за гюловото масло са били точно такива.
Само че има един важен параметър - рандеманът.
Да го кажем по-просто количеството добив от единица суровина.
Ето затова инженерите са си блъскали главите и затова и моите системи не са казани а са системи.
Един процес не можеш ли да го контролираш поне с два параметъра остава да коленичиш и да се молиш на Господа да стане работата.
Но и да купуваш нещо скъпо, с купища уреди по него, без да знаеш какво да гледаш и до какви показания какво да правиш, също е безсмислена работа.
Затова, когато поръчвате нещо, от което ви зависи някакъв бизнес, питайте дават ли ви ръководство за работа с това нещо. И това ръководство да не е тип ‚made in USA’, т.е. да пише само ‚за начало натиснете бутона ОН а за край бутона ОФФ‘ и никакви подробности ама кога ОН и кога ОФ и прочие.
Ако системата пък е автоматична или даже полуавтоматична пак е много даже важно да знаете при какви условия и кога сработва една или друга част, управлявана от автоматиката.
Защо е важно ли?
Ами не е все едно дали да речем розовия цвят е бран сутрин рано или когато вече слънцето е почнало да топли. Не е все едно маточината дали е брана ако вчера е валяло или ако една седмица е било суша. Нищо че да речем сте я поливали. Т.е може да се знае от колко килограма суровина колко добив средно се получава, но това е усреднена стойност. Добивът ВИНАГИО зависи и от условията, които ни сервира майката Природа или наетите работници.
Ето затова, надявам се вече е ясно, е добре да управлявате процеса с поне два параметъра и е добре да знаете как да си ‚пипате‘ автоматиката, според конкретния случай.
Ето затова и професионалните системи са винаги с две колони – кохобационна и дестилационна. Затова при професионалните системи винаги се предвижда и възможност за връщане на флоралната вода в куба, още по време на изваряването. Независимо дали това връщане е тип гравитачно, с кранове или помпи.
Затова в моите системи винаги и в куба ври вода отдоло а суровината е над врящата вода и под т.нар. двойно дъно (под суровината се впръсква и прегрятата пара от парогенератора. Защото не е едно и също един казан да се нагрява само от впръсквана външна пара от парен котел и да си нагрява все пак и самата ламарина на казана отделно. Който е по-запознат знае какво е да впръскнеш пара в студен казан, особено ако казанът е тип висок цилиндър нагоре из сутрин студения все пак въздух.
Описвам всичко това не за да се хваля. Описвам това, за да знаете за какво да питате и какво да изисквате от ‚майсторите‘.
И накрая: аз съм написал, че предпочитам малките системи за домашния и малък бизнес. Но даже и да сте се хвърлили на по 100-200 декара етерична култура, пак е добре да имате една малка инсталацийка. Точно с цел да не си прецакате реколтата, да може винаги набързо да отрежете от точния масив малко суровина и да направите пробна варка с цел да се убедите че е дошло точното време за прибиране на основната реколта. Пак, повтарям, защото Майката Природа винаги сервира променливо време.
|