От пръв поглед се забелязва, че се опитвам да създавам аналози на промишлени системи, но за бита и малкия бизнес.
Един мой вече клиент държеше аз да му проектирам и изработя малка розоварна. Даже бях зает и той търпеливо си изчака реда.
Сега розоварната е факт.
Аз като инженер съм учен, че първо трябва да си направиш качествено проучване за нивото, решенията и технологиите по проблема по света, вместо да откриваш топлата вода. В резултат на проучванията ми за системите за добив на етерични масла ми попадна едно страхотно шведско решение. Модулно! В случая два малки куба (казана) работят с общ изход. Изравняването на режимите в отделните съдове става на база връзка на нагряваната отдолу вода. Ето я шведската схема в ляво на първата картинка.
Така и аз предложих на моя клиент вместо искания от него един казан с обем 300 литра, да му направя модулна инсталация от два казана с обем по 170 литра. Така производствения процес е доста по-гъвкав. Кеф ти 340 литра, кеф ти само 170. А и утре спокойно можеш да се разшириш вече на 510 литра (3х170) и т.н.
Защо 170 литра? Ами има едни страхотни турски казани с този обем. От дебел инокс и с капсуловано тройно дъно както всички маркови иноксови тенджери и тигани. Кеф ти нагрявай с дърва, кеф ти с газ, кеф ти на ток. Мисля, че ясно се вижда стабилния съд с дъното си на снимката вдясно.
В такъв съд аз монтирам разпръсквателя за парата от парогенератора и му правя и отвор за свързване с другия такъв съд с който работят в паралел.
На следващата снимка вляво мисля, че се вижда ясно пароразпръсквателя, който се сваля лесно защото е на месингов холендър.
А защо се сваля ще обясня малко по-нататък. Как изглежда готовия казан заедно с капака си и без инсталацията се вижда на следващата снимка вдясно. Вижда се как с уплътнители и скоба се стяга капакът. На капака се вижда и термоманометъра, както и гнездата за кохобационната колона и за дестилационна колона. Долу се вижда холендърът, отвън на който пък се скача гофрираната тръба от парогенератора и гофрираната иноксова тръба за връзка с другия модул за работа в паралел (вдигната на снимката нагоре и вързана за дръжката за да не пречи при транспортиране).
На по-долната снимка вече вляво се вижда пък капака с монтираните към него колони. Разделил съм снимките на две, защото системата е висока и на обща снимка трудно биха се видяли подробности. На кохобационната колона се вижда входната тръба, в която се влива флоралната вода от флорентинския съд чрез автоматично управляема помпа. (стърчащата самотно в средата тръбичка). На снимката липсва само страничния хладник, но в този сайт хладници за гледане - бол.
На следващата снимка в дясно долу е показан флорентинския ми съд. Това също е моя иновация. Съдът се състои от два съда. Така няма опасност помпата да засмуче и масло и да го прати в кохобационната колона. А помпата се управлява от нивомер. Т.е. като се напълни с флорална вода втория съд, се включва помпата и се изключва като стигне долната ниво-сонда (на снимката се вижда черния и извод с кабела под дръжката).
Също мое положително хрумване беше комбинацията стъкло-инокс.
Срязал съм лабораторна колба и съм я захванал за капака на по-голям чайник от инокс. Целта? Ами първо се вижда до къде и как върви добивът на етерично масло и второ могат да се вземат проби във всеки момент и трето стесняването на колбата горе прави лесно отделяемо и малко даже количество етерично масло.
Последния важен модул е парогенератора. Той се вижда на снимката в ляво. Долу на пода се виждат щепселите на нагревателите и автоматиката (вижда се и платката, която иначе е монтирана в кутийка, естествено). Вижда се основния съд с двата нагревателя (3+2 кВт) и над него малкия съд с още един нагревател от 1 кВт, който служи за изсушаване, разпределяне и доподгряване на парата.
Следващата снимка вдясно показва как от модулната малка розоварна бързо се ражда и мини-спирт система.
Просто се затваря с капачка гнездото на едната колона и вместо кохобационната колона се поставя ректификационна. Ето затова и от вътре се вади лесно пароразпръсквателя и коша за билките. И... това е. Имате и модерна и система и за добив и на алкохол.
Тъй като, пак да почетвъртя, гледам да работя за малкия и домашен бизнес, разработих по заявка на клиент и система с обем на казана 50-литра.
Отново с мрежесто иноксово двойно дъно, пароразпръсквател, парогенератор, флорентински съд и кохобационна и дестилационна колона както се вижда на последната снимка. За желаещите да ме копират показвам и 'какво има вътре'
|